با ما تماس بگیرید

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-kvtgpxh0′ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=”]

فرایند هارد آنودایزینگ

در آنودایزینگ سخت (هارد آنادایز)، لایه ی اکسیدی تشکیل شده بسیار سخت می باشد. سختی این پوشش حدود 400 – 500 ویکرز می باشد که با فلز استیل برابری می‌کند. برای رسیدن به این میزان سختی، پروسه‌ی آنودایز قطعات آلومینیومی در پارامترهای تحت کنترل دما،چگالی جریان، غلظت الگترولیت و مطایق با استاندارد استاندرد mil-spec8625 صورت می‌پذیرد.

قبل از شروع فرایند پوشش دهی به روش آنودایزینگ، ابتدا می‌بایست سطح فلز از هرگونه آلودگی پاک گردد. لذا ابتدا قطعات در شرایط مطلوب چربیگیری شده تا آلودگی ها و روغن هایی که از پروسه های قبل روی قطعات ایجاد شده اند (مثل ماشین کاری، خم و برش، پرداختکاری و …) در این مرحله از بین بروند.

پس از آبکشی در آب گرم، قطعات وارد پروسه اتچینگ می‌شوند تا خط و خش ها و دندانه های بسیار ریز که روی سطح فلز هستند از روی سطح قطعات محو شوند و همینطور اگر آلودگی ها در مرحله ی چربیگیری بطور کامل از روی سطح فلز پاک نشده باشند در این مرحله از بین رفته و سطح قطعه آماده ی فرایند آندایزینگ می‌گردد.

اتچینگ عموما در یک محلول قلیایی متشکل از سدیم هیدروکساید، پتاسیم هیدروکساید، تریسدیم فسفات و یا ترکیبی از آن ها انجام می پذیرد.

در مرحله ی اتچینگ، ناخالصی هایی موجود در آلیاژ های آلومینیوم بصورت دوده بر روی سطح فلز تشکیل می‌شوند که می‌بایست در یک محلول اسیدی متشکل از نیتریک اسید و یا سولفوریک اسید سطح نمونه پس از مرحله اتچ کاری از دوده تمیز شود و پس از ابکشی وارد الکترولیت آنودایز گردند. تست آبگریزی قطره آب برای اطمینان از تمیز بودن سطح انجام می شود تا از تمیزی سطح اطمینان حاصل گردد.

در فرایند هارد آنودایزینگ و با تکیه بر استاندارد جهانی mil-spec، دمای الکترولیت می بایست در طول انجام فرایند در بازه ی -2 تا 2 درجه ی سانتگیراد باشد و در طول پروسه و از طریق گرمای حاصل شده واکنش های شیمیایی، این دما نباید بیشتر از 2 درجه ی سانتی گراد تغییر پیدا کند. در مجموعه ی آلودایز سیستم خنک کاری همگام با متد روز دنیا و با روش غیر مستقیم طراحی شده تا علاوه بر ثابت نگه داشتن دما در طول واکنش، کیفیت نهایی پوشش با استاندارد های جهانی مطابقت داشته باشد.

قیمت دهی هارد آنودایز بدلیل مصرف بالای انرژی برای اجرای تکنولوژی سیستم کولینگ و زمان طولانیه پروسه، گران تر از آنادیز رنگی و آنادایز نرمال می‌باشد. بطور کلی قیمت دهی آنودایز سخت بر اساس نوع و شکل قطعه، ضخامت پوشش لایه ی اکسیدی، آلیاژ و پیچیدگی قطعه و هدف از انجام آن، مشخص می‌شود.

عموما برای قیمت دهی خدمات آنودایز با ارسال نمونه برای مجموعه ی آلودایز، امکان قیمت دهی دقیق تر فراهم می‌شود.

این مجموعه دانش و تکنولوژی آنودایزینگ آلمینیوم را از طریق تحقیقیات در تیم های معتبر دانشگاه تهران و مکاتبات با کشورهای پیشرفته بدست آورده است.

برای هرگونه مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمائید.


[/av_textblock]

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x