با ما تماس بگیرید

آنودایز آلومینیوم

آنودایز آلومینیوم چیست؟

آنودایز یا آنادایز آلومینیوم یک فرایند الکتروشیمیایی می باشد که طی آن، لایه ی اکسیدیه بسیار نازک در یک الکترولیت اسیدی و تحت اعمال شرایط خاص، روی سطح آلومینیوم تشکیل می شود.

با اجرای فرایند آندایزینگ آلومینیوم، یک ساختار هگزاگونالی و متخلخل که سخت‌تر از خود آلومینیوم است و قابلیت جذب رنگ را، نیز داراست، بر روی سطح آلومینیوم تشکیل می شود.
آنودایزینگ آلومینیوم بسیاری از نقاط ضعف آلومینیوم را پوشش داده و در نتیجه آن را تبدیل به یک فلز زیبا، مقاوم و محبوب برای طراحان و تولید کنندگان کرده است.
این پوشش اکسیدی رو می توان در رنگ های متنوع تحت عنوان خدمات آنودایز رنگی با اهداف زیبایی و دکوراتیو و همینطور تحت عنوان خدمات آنودایز سخت (و یا هارد آنادایز آلومینیوم) با اهداف مهندسی و سختی بالا منطبق بر استاندارد جهانی mil-spec انجام داد.

 

تاریخچه آنودایز آلومینیوم

تاریخچه ی آنادایزینگ آلومینیوم به سال 1857 میلادی برمی گردد، زمانیکه نوشته های johann heinrich buff بعنوان اولین نوشته هایی که پروسه اکسیدشدن را آزمایش کرده بود، منتشر شد، و بعد از آن در سال 1866, wilhelm van beetz توانست ثابت کند‌ که لایه تشکیل شده بر روی آلومینیوم، اکسید آلومینیوم می باشد. 

جنگ جهانی اول برای گسترش سریع صنعت هواپیماسازی، زمینه را برای توسعه ی انبوه سازی آلومینیوم و آلیاژهای آن فراهم ساخت. وزن سبک، افزایش مقاومت به خوردگی و دوام بالای پوشش آندش، باعث محبوبیت و استفاده این فلز در صنعت هواپیما سازی در جنگ جهانی اول شد. مقالات و اختراعات زیادی در سال 1920 منتشر شد که منجر به رشد تکنولوژی فرایندهای آنودایزینگ و صنعتی کردن آن شدند، سپس با گذشت زمان و با پیشرفت تکنولوژی و مهندسی سطح و همچنین صنعت طراحی، استفاده های زیادی از این پوشش در صنایع مختلف شد.

امروزه، در کشور ما، فرایند آندایزینگ همچنان در برخی از مجموعه های خدمات آنودایزینگ، با تکیه بر تجربیات و تکنولوژی سال های دور، اجرا می گردد و با تکنولوژی و تجهیزات روز همگام نشده اند. استناد به متد و تجهیزات روز, خط مشی اصلی گروه آلودایز می باشد.

فرایند ایجاد پوشش آنودایز بر روی آلومینیوم

فرآیند آنودایزینگ آلومینیوم شامل غوطه ور کردن قطعه در محلول الکترولیتی است که حاوی اکسید آلومینیوم محلول (Al2O3) است. سپس این محلول با الکتریسیته با ولتاژ حدود 6-12 ولت در هر سلول شارژ می شود. یون‌های اکسیژن حاصل از این محلول به سطح فلز جذب می‌شوند و با آن یک لایه محافظ تشکیل می‌دهند. ضخامت این لایه به عوامل مختلفی بستگی دارد: مدت زمانی که قطعه در تماس با الکترولیت باقی می ماند، چند چرخه انجام می شود و چه نوع فلزی استفاده می شود (به عنوان مثال، آیا آلومینیوم خالص است یا نه). این باعث می شود فلز یک لایه ضخیم اکسید روی سطح خود ایجاد کند که می توان آن را به هر رنگی که بخواهید رنگ کرد. نتیجه یک پوشش بادوام است که در برابر خوردگی، خط و خش و سایر آسیب ها مقاوم است.

مزایای آنودایز آلومینیوم چیست؟

آنودایز آلومینیوم مزایای زیادی نسبت به سایر انواع پوشش ها دارد. آنودایزینگ آلومینیوم را می توان بر روی هر سطحی که از آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ، از جمله ظروف پخت و پز، اتومبیل، کامیون، مصالح ساختمانی و تجهیزاتی که از برق استفاده می کنند، اعمال کرد. این پوشش همچنین از خوردگی آب و سایر مواد شیمیایی محافظت می کند. در صورت اعمال صحیح، فرآیند آنودایزینگ آلومینیوم می تواند عمر این موارد را تا سه برابر طول عمر اولیه آنها افزایش دهد.

آلومینیوم آنودایز شده دارای روکش آینه مانندی است که با استفاده منظم در موقعیت های روزمره مانند آشپزی یا رانندگی در شهر با درهای باز خودرو به راحتی خراشیده نمی شود و آسیب نمی بیند. بسیار بادوام است و مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی ایجاد می کند. همچنین رسانایی الکتریکی بالایی دارد و در برابر مواد شیمیایی مانند آب، اسیدها و قلیاها مقاوم است.

برخی از مهم ترین مزایای آنودایز آلومینیوم عبارتند از:

بادوام است!

نشان داده شده است که پوشش های آلومینیومی آنودایز شده در شرایط عادی 25 سال یا بیشتر دوام می آورند. اگر به چیزی نیاز دارید که در برابر عناصر یا استفاده زیاد مقاومت کند، این یکی از راه‌های کار است!

مقرون به صرفه است!

یک تکه آلومینیوم را می توان چندین بار آنودایز کرد و به شما این امکان را می دهد که بدون نیاز به خرید مواد جدید، رنگ های مختلف را به محصول خود اضافه کنید. این بدان معنی است که هزینه های مربوط به تولید به جای اینکه در خرید یا ساخت اولیه متمرکز شوند در طول زمان پخش می شوند.

با محیط زیست سازگار است!

آنودایزینگ آلومینیوم یک فرآیند حلقه بسته است که فقط از آب و الکتریسیته برای ایجاد پوشش استفاده می کند. این بدان معنی است که هیچ ماده شیمیایی در این فرآیند دخیل نیست، بنابراین هیچ محصول زائد یا گاز خارج شدنی وجود ندارد که نیاز به ایجاد آن باشد.

کاربرد آنودایز آلومینیوم چیست؟

صنایع زیادی وجود دارند که از آنودایز آلومینیوم استفاده می کنند. رایج ترین کاربردهای آندایزینگ آلومینیوم عبارتند از:

هزینه خدمات آنودایز آلومینیوم در تهران

قیمت آنودایز آلومینیوم بسته به هدف، انداز، ضخامت و نوع پوشش آنودایز متفاوت است. به عنوان مثال، صفحه های آلومینیومی آنودایز شده ارزان‌تر از ورق های آلومینیومی آنودایز شده هستند زیرا به طور کلی به مواد کمتری نیاز دارند. همچنین می تواند بر اساس نوع رنگی که می خواهید به دست آورید و چند لایه آندایزینگ نیاز دارید متفاوت باشد.

آندایز کردن به طور کلی به عنوان روشی مقرون به صرفه برای ایجاد قطعات کاربردی با پرداخت های طولانی مدت با هزینه کم در نظر گرفته می شود. برای مشاوره و نحوه اجرای فرایند آنودایزینگ بر روی قطعات مورد نظرتان با ما تماس بگیرید.

انواع خدمات آنودایز آلومینیوم آلودایز

آنودایز نرمال آلومینیوم

آنودایز نرمال آلومینیوم فرایند ایجاد پوشش الکتروشیمیایی آلومینیوم با دوام و مقاومت بالا می باشد. برای دریافت خدمات با گروه مجرب آلودایز تماس بگیرید.

آنودایز رنگی آلومینیوم

آلودایز ارائه کننده خدمات آنودایز رنگی آلومینیوم در پالت رنگی متنوع از رنگ های درخشان و مات می باشد. برای اطلاعات بیشتربا ما همراه باشید.

هارد آنودایز آلومینیوم

هارد آنادایز یا آنودایز سخت آلومینیوم یکی از مقاوم ترین پوشش های فلزات، مناسب برای صنایع مختلف می باشد. با هارد آنودایز آلومینیوم و مزایای آن بیشتر آشنا شوید.

سوالات متداول آنودایز آلومینیوم

آنودایز الومینیوم یک فرایند الکتروشیمیایی است که طی آن یک لایه ی اکسیدی بر روی سطح آلومینیوم تشکیل می شود تا از فلز زیر لایه مراقبت کند.
طی این فرایند سطحی زیبا و با خواص مهندسی متفاوت بر روی سطح آلومینیوم ایجاد می شود.
آنودایزینگ اعمال کردن جریان در درون یک الکترولیت اسیدی و با تحت کنترل گرفتن پارامتر های دما، چگالی جریان، غلظت، و اکسید الومینیوم ، رخ می دهد.

پوشش آنودایز اگر در شرایط استاندارد و تحت کنترل دقیق پارامترها انجام پذیرد، ویژگی های ذیل را دارا خواهد بود:

⁃ افزایش دوام محصول یا قطعه ی مورد نظر
⁃ زیبایی بصری، که هم به‌صورت خودرنگ و هم با جذب رنگ های متنوع، به‌صورت مات، براق و یا نیمه براق ایجاد می شود و در هر فضایی اعم از دکوراسیون داخلی و یا یک قطعه از ماشین های صنعتی قرار می گیرد.
⁃ پسیو شدن سطح در فضاهای بیرونی
⁃ محافظت در برابر خوردگی (طبق استاندارد)
⁃ تکرارپذیری راحت فرایند
⁃ خاصیت عایق الکتریکی
⁃ افزایش مقاومت به سایش ( هادر آنودایز یا آنودایزینگ نوع ۳)
⁃ افزایش مقاومت به خط و خش ( هادر آنودایز یا آنودایزینگ نوع ۳)
⁃ نگهداری بسیار راحت
⁃ سازگار با محیط زیست

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید، جهت مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید.

بله.

اگرچه پوشش آنودایز بر روی سطح آلومینیوم بسیار ماندگار و بادوام می باشد، اما همیشگی نیست و به‌طور کامل نمی تواند مانع نفوذ انواع مختلف تهاجمات شود. برخورد و آسیب فیزیکی بر روی پوشش، باعث شکسته شدن لایه ی اکسیدی می شود و در نتیجه، فلز زیرلایه امکان مواجهه با شرایط خورنده را پیدا می کند. هر چند که برخی از مواد شیمیایی خورنده، امکان حل کردن پوشش آنودایز رو نیز دارند.

پوشش انودایزینگ در محیط های داخلی ماندگاری بسیار بیشتری رو نسبت به محیط های بیرون دارد و تا سالها می تواند دوام بیاورد.

دوام پوشش آنودایزینگ به پارامترهای زیر وابسته است:
⁃ کیفیت سیل کاری
⁃ ضخامت پوشش آنودایز
⁃ سیل شدن یا نشدن ِقطعه
⁃ کیفیت رنگ مصرفی
⁃ هارد یا دکوراتیو بودن نوعِ آنودایزینگ

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x